У бюджет на 2018 рік уже закладено кошти на оплату асоційованої участі України у Європейській організації ядерних досліджень (CERN). Про це йшлося на відкритті виставки з нагоди річниці асоційованого членства України в CERN сьогодні, 20 листопада 2017 року, в приміщенні МОН.
«У 2016 році ми заплатили 270тис, в 2017 році – 1млн швейцарських франків. Доступ до можливості проводити дослідження на унікальному обладнані CERN фактично повністю цей внесок окупає. Це відбувається за рахунок тендерів і участі наших підприємств, виробництв і наукових інститутів у тендерах для Організації, а також можливості для наших науковців працювати на сучасному обладнанні», – зазначила Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич.
Загальна сума тендерів уже становить 550 тисяч швейцарських франків. Строк виконання – 2017-2018 роки. Наразі Європейська організація ядерних досліджень зацікавлена збільшувати залученість українських організацій до виконання тендерів, зокрема, щодо поставок металевої продукції. Інформацію про тендери можна знайти на сайті CERN.
«Загалом тендери на матеріали для CERN виграли 2 організації. Установа Національної академії наук – Інститут сцинтиляційних матеріалів, поставлятиме до Організації пластмасові сцинтилятори для стратегічних досліджень. ТОВ «Світлодіодні технології» декілька років спеціально для CERN виробляє мікрокабелі, які більше ніде в світі не виробляються», – пояснив представник України в CERN Борис Гриньов.
У межах заходу йшлося й про співпрацю між CERN та Малою академією наук України.
7 років тому МАН підписала декларацію про співпрацю із Європейською організацією ядерних досліджень. Відповідно до неї, українські вчителі фізики та учні МАН отримали унікальну нагоду брати участь у навчальних програмах CERN. З 2011-го до 2017 року відбулися 4 наукові школи для вчителів і викладачів, а також 5 наукових шкіл для учнів МАН.
У межах проекту МАН «Мобільна студія популярної науки» працює виїзний науково-популярний лекторій за напрямом «Фізика високих енергій». За останні роки його учасниками стали близько 12,5тис учнів з усіх регіонів України.
Міністр відзначила, що щорічно близько 30 педагогів, 30 учнів і студентів з України беруть участь в освітніх програмах CERN.