Загальний рівень знань абітурієнтів, який визначився після складання зовнішнього незалежного оцінювання, є досить невисоким. У записці уповноваженого органу містяться висновки про рівень навчальних досягнень випускників за результатами зовнішнього незалежного оцінювання 2014 році. Данна інформація буде розглядатися на зборах Колегії Міністерства освіти і науки України вже сьогодні, 1 грудня.
Це пов’язано з тим, що тільки 70% випускників загальноосвітніх навчальних закладів у 2014 році змогли скласти ЗНО.
У УЦОЯО зазначили, що тільки 9 із 242611 учасників зовнішнього незалежного оцінювання за виконання завдань тесту з української мови та літератури отримали максимальний тестовий бал. Максимальний тестовий бал з математики набрали лише 46 абітурієнтів, що складає 0,03% від їхньої загальної кількості. Щодо інших предметів, то там справи ще гірші, адже 25% учасників тестування з англійської мови та 13% учасників тестування з української мови та літератури навіть не розпочали виконання відкритого завдання тесту.
Ситуація з тестами із біології є ще гіршою, адже максимальний бал набрав лише 1 абітурієнт, а за виконання тестів із географії, світової літератури, французької, іспанської, російської мов максимальної кількості тестових балів не отримав жоден абітурієнт.
Випускники, які закінчили загальноосвітні навчальні заклади, що розташовані в сільській місцевості, мають дещо нижчі результати, ніж випускники з міст.
Наприклад, якщо з української мови та літератури менше 124-х балів набрали 7,7% міських випускників, то серед сільських цей показник складає близько 12%. Ситуація з точними науками є ще гіршою, а саме, з математики результати від 124 до 150 балів отримали 48% випускників сільських шкіл і 35% ― міських. Натомість, результати з математики більше 180 балів мають 5% сільських учнів та 9% – міських.
Низькі результати і з іноземних мов, адже з англійської мови кількість випускників сільських шкіл, які не набрали 124 бали, у два рази перевищує кількість випускників міських шкіл.
Відповідно до статистичних даних за період 2008-2014 років проглядається тенденція до погіршення якості рівня знань випускників. «Такі результати зовнішнього незалежного оцінювання, на нашу думку, свідчать про серйозні стагнаційні процеси в системі загальної середньої освіти, які потребують негайного вирішення, у тому числі шляхом підготовки та прийняття комплексної Державної програми поліпшення якості загальної середньої освіти», – зазначив уповноважений орган УЦОЯО.