АСУ «ВНЗ»

Автоматизована система керування ЗВО всіх рівнів акредитації

Децентралізація, як інструмент вирішення проблеми браку коштів на освіту

budjet_osvitaНапередодні, 4 березня 2015 року в Дніпропетровську відбувся круглий стіл з питань бюджетної децентралізації.

Учасниками зустрічі були: органи місцевого самоврядування; урядові експерти з Міністерства регіонального розвитку, будівництва, житлово-комунального господарства України; Міністерства фінансів України; Державної фіскальної служби; Міністерства освіти і науки України; Міністерства охорони здоров’я України; Міністерства юстиції України; незалежні експерти.

Головною темою були механізми залучення і використання грошей на місцях, нормативно-правові акти, які вже прийнято, а також законодавча і нормотворча робота, що ведеться сьогодні, і чого чекати в майбутньому.

Учасниками заходу було наголошено, що повну відповідальність щодо надання освітніх послуг загальноосвітніми навчальними закладами повинна взяти на себе держава.

До основних складових надання та регулювання освітніх послуг входять: підготовка робітничих кадрів професійно-технічними закладами, забезпечення медичного обслуговування населення, фінансування державних програм соціального захисту окремих категорій громадян.

Розширення прав місцевих органів влади та надання їм повної бюджетної самостійності, на думку експертів, дозволить вирішити брак коштів на розвиток освіту, забезпечить стале економічне зростання, що в свою чергу, дасть змогу якісно протидіяти кризовим явищам фінансового сектору економіки і виконати місцеві бюджети на 100 %.

Як інформує Мінфін, відповідно до нової моделі фінансового забезпечення місцеві бюджети отримають додатковий ресурс до загального фонду в сумі більше 22 млрд грн. А загалом, враховуючи сальдо міжбюджетних трансфертів, більше 40 млрд грн у цьому році.

Так, на місця з державного бюджету передано 100 % плати за надання адміністративних послуг, 100 % державного мита, 10 % податку на прибуток підприємств приватного сектору економіки. Крім того, джерела наповнення місцевих бюджетів розширено також завдяки запровадженню акцизного податку з реалізації роздрібної торгівлі підакцизних товарів (пиво, алкогольні напої, тютюнові вироби, нафтопродукти) за ставкою 5 % вартості реалізованого товару. База оподаткування розширюється через стягнення податку на нерухомість відтепер і з комерційного (нежитлового) майна та податку на автомобілі з великим об’ємом двигуна. До місцевих бюджетів зараховуватимуться 80 % екологічного податку, замість 35 %.

Також, місцеві бюджети отримуватимуть базову дотацію для підвищення фіскальної спроможності їх бюджетів.

На думку експертів, значні переваги отримають об’єднані громади, бюджети яких прирівняються до бюджетів міст обласного значення і районів, і, крім зазначених податків, одержуватимуть ще й 60 % ПДФО, а також інші доходи.

За матеріалом: Освітній портал «Педагогічна преса»

Вам також має сподобатись...