Обговорення можливих змін до нового переліку спеціальностей, – МОН

zako_proekt_monМіносвіти обговорюватиме з громадськістю пропозиції щодо удосконалення нового переліку спеціальностей, але такі пропозиції мають бути обґрунтованими. На цьому наголосила міністр освіти і науки Лілія Гриневич під час наради щодо змін до переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти.

У цій нараді взяли участь перший заступник міністра Інна Совсун, народні депутати України, представники адміністрації Президента України, вищих навчальних закладів, науковці, директор департаменту вищої освіти МОН Олег Шаров, начальник управління ліцензування та акредитації МОН Андрій Шевцов.

Міністр освіти і науки зазначила, що новий перелік спеціальностей викликав жваву дискусію в інформаційному просторі, а також в академічному середовищі. «Ми не налаштовані до масштабної ревізії переліку, адже була проведена велика робота з обґрунтування й аргументації, яким має стати новий перелік. Водночас ми готові з’ясувати, де необхідно внести зміни до переліку, бо це питання стає бар’єром на шляху розвитку певних напрямків підготовки», – пояснила Лілія Гриневич.

Як нагадав директор департаменту вищої освіти МОН України Олег Шаров, 29 квітня 2015 року було прийнято постанову Кабінету Міністрів України № 266, відповідно до якої був запроваджений новий перелік спеціальностей для підготовки фахівців усіх освітніх ступенів – від молодшого бакалавра до доктора філософії. Наказом МОН України від 6 листопада 2015 р. № 1151 були запроваджені  правила переходу вищих навчальних закладів від старого переліку спеціальностей і напрямів підготовки до нових спеціальностей.

В умовах прийому до ВНЗ у 2016 році були встановлені вимоги того, як здійснювати набір у 2016 році за новим переліком спеціальностей. Сьогодні на погодженні в Міністерстві юстиції України знаходяться зміни до наказу МОН № 1151. Ці зміни були ухвалені за результатами громадського обговорення, що відбувалося у міністерстві в лютому-березні 2016 року. Міністерство розглянуло пропозиції громадськості щодо розширення списку спеціальностей відповідно до трьох критеріїв. Перший – спеціальність повинна відповідати професії, бажано не одній, а кільком. Так, сьогодні налічується 9 тисяч професій, а спеціальностей всього 115. Друге – спеціальність повинна мати свій вид економічної діяльності. Третє – за цією спеціальністю повинна бути достатня кількість місць на ринку праці.

Як зазначив експерт у галузі освіти Володимир Ковтунець, Закон України «Про вищу освіту» запроваджує широку автономію вищих навчальних закладів, і що ширша спеціальність, то більша автономія навчального закладу. Одна ліцензія на спеціальність дає змогу реалізувати багато освітніх програм. «Це автономія університету, що дає можливість реагувати на потреби ринку праці. Запровадження нових галузей – це звуження автономії», – вважає експерт.

Після широкого обговорення пропозицій учасники наради узгодили зміни, що готуються МОН до проекту постанови щодо змін до переліку спеціальностей. Зокрема, пропозиції щодо включення спеціальності 187 – «деревообробні та меблеві технології», 194 –  «гідротехнічне будівництво». Серед пропозицій до змін переліку – 12 галузей знань, де  спеціальність «кібербезпека» перейменована на «інформаційну безпеку», спеціальність «комп’ютерні науки та інформаційні технології» розділені на 2 спеціальності: 122 – «комп’ютерні науки» та 126 – «інформаційні системи і технології». У проект змін до постанови також була внесена 28-ма галузь знань «Міжнародні відносини» за трьома спеціальностями: міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії; міжнародні економічні відносини; міжнародне право. Окрім того, в назві галузі «Наука про освіту» буде додане слово «Педагогіка».

Лілія Гриневич доручила створити робочі групи для вивчення інших пропозицій щодо переліку спеціальностей за напрямами. Так, новостворені комісії вивчатимуть питання щодо можливості перейменування «Науки про землю» на галузь знань «Географія. Геологія», медичні спеціальності в напрямі медичної реабілітації, підготовку педагогів за фахом хореограф, галузь знань «Водне господарство», телекомунікацію. Також буде розглянуто питання спеціальностей із національної безпеки країни за участю профільних установ і відомств.

Вам також має сподобатись...

 • Новини

 • Оновлення

 • Онлайн додаток Веб Деканат

  Заповніть форму і ми зв’яжемося з Вами найближчим часом

  Залишити запит

  Залиште своє повідомлення, і ми незабаром зв’яжемося з Вами.

  Пакети послуг технічної підтримки

  Послуги
  Базовий
  Стандартний
  Розширений
  Розробка нової звітності
  ні
  ні
  так
  Консультації по skype/Робоча група
  ні
  ні
  так
  Консультації по email
  ні
  так
  так
  Оновлення до нової версії
  так
  так
  так
  Форум
  Ні
  Ні
  так
  % від діючої вартості системи в рік
  10%
  15%
  25%

  Безкоштовна технічна підтримка користувачів АСУ «ВНЗ» здійснюється протягом 12 місяців після підписання договору про купівлю програми.

  Шановні користувачі! У зв’язку із зростанням курсу валют, вартість технічної підтримки буде розраховуватися від діючих цін на АСУ ВНЗ на день укладення договору.

  АСУ ВНЗ: Приймальна комісія

  Заповніть форму і ми зв’яжемося з Вами найближчим часом

  АСУ ВНЗ: Деканат

  Заповніть форму і ми зв’яжемося з Вами найближчим часом

  АСУ ВНЗ: Повна версія

  Заповніть форму і ми зв’яжемося з Вами найближчим часом

  Замовити розрахунок

  Залиште своє повідомлення, і ми незабаром зв’яжемося з Вами.