У вересні 2018 року всі українські першокласники підуть в Нову українську школу. Водночас в 100 школах України стартує пілот 2 класу НУШ. Про це розповіла Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич сьогодні, 29 серпня 2018 року, в Будинку Уряду.
«З першого вересня буде забезпечено продовження пілоту для другого класу в тих школах, які пілотували НУШ в 2017-2018 навчальному році. Хочу нагадати, що це 100 шкіл по всій Україні – по 2 класи в 4 школах на кожну область. І ми дуже вдячні цим закладам, їх працівникам, учням, батькам за те, що вони першими пройшли цей шлях, що ці результати ми змогли використати у підготовці до запуску Нової української школи, в яку вже в вересні прийдуть майже 450 тисяч дітей», – сказала Лілія Гриневич.
Вона наголосила, що пілот 2-го класу НУШ буде більш стабільним. Так, якщо в 1-му пілотному класі вчителі отримували програму на тиждень, то тепер вона розроблена одразу на рік. Школи вже мають модельні навчальні програми та навчально-методичне забезпечення з трьох предметів – української мови, математики та інтегрованого курсу «Я досліджую світ». Програми з фізичної культури, іноземної мови та мистецтва наразі перебувають на етапі завершення.
Ще однією зміною буде те, що на вивчення однієї теми відводитиметься не тиждень, а від 3 до 7 тижнів. Утім, як і в першому пілотному класі, теми вивчатимуться через проблемні запитання.
Програми мають таку структуру:
– Тема або назва змістовної лінії
– Короткий опис
– Проблемні питання
– Опис діяльності
– Очікувані результати
– Інструмент оцінювання
Під час підготовки модельних програм для 2 класу одним з головних викликів було забезпечити наступність з програмами першого класу. Так, вони передбачали вивчення тем з різноманітних сфер життя дитини. Учні їх засвоювали емпірично, через практичні роботи та дослідження цікавих та важливих для них проблем.
Щоб була послідовність, у програмах 2 класу ці теми згрупували за точками дотику та укрупнили. Проблемні питання зробили більш глибокі та філософські. Вони передбачають осмислення набутих раніше знань та умінь на вищому рівні узагальнення.
Наприклад, проблеми, які розв’язували учні першого класу в межах тем «Я школяр/школярка», «Наш клас», «Мої друзі», «Осіння мозаїка», «Моє довкілля», у другому класі будуть розглянуті через призму змін, які сталися за рік (тема «Зміни»); теми «Я мандрівник», «Ми дослідники», «Мої улюблені книжки», «Вода» – згруповані в тему «Способи пізнання» тощо.
Для вивчення кожної теми буде 4 складових, які повторюватимуться в кожній з них та забезпечуватимуть системність:
– Пізнання себе
– Пізнання соціуму
– Пізнання природи
– Виведення нового знання, рефлексія
Така наступність тем та їх структура дозволить вийти на формування в учнів на кінець другого класу компетентностей та наскрізних умінь, які передбачені новим Державним стандартом початкової освіти. Тому новацією другого пілотного класу стане також поява інструменту для вимірювання компетентностей.
У кінці вивчення кожної теми учням пропонуватиметься певний кейс (ситуація) та серія компетентнісних завдань до нього. Для оцінювання результатів розроблено відповідний інструментарій, що дозволить вчителеві та батькам відстежувати динаміку результатів учнів, яка фіксуватиметься в портфоліо.